Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

169 YAZMA ESER DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞKANLIĞIMIZA DEVREDİLDİ

            Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı arasında imzalanan protokolle 169 adet yazma eser Başkanlığımız koleksiyonlarına kazandırılmıştır.

            Cumhuriyet Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına bağlı kütüphanelerde bulunan 169 yazma eser Başkanlığımıza bağlı Sivas Ziya Bey Yazma Eser Kütüphanesi Müdürlüğüne devredildi.

İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi’nde gerçekleşen törene Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu adına Yazma ve Nadir Eserler Daire Başkanı Hüseyin Kutan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Doğan, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Hakan Yekbaş, Sivas Yazma Eserler Kütüphane Müdürü Cafer Kelkit, Merkezî Kütüphane Daire Başkan Vekili Mustafa Hasbek, İlahiyat Fakültesi Kütüphane Sorumlusu Kasım Demir, kurum müdürleri ve öğretim elemanları katıldı.

            Tören öncesinde konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldız, kitap dostlarının kendisi için bütün makamlardan üste olduğunu söyleyerek, “Kitaplı bir toplumuz. Medeniyetimiz kitap üzerine dayanır. Bunun içinde kitap ve kalem bizim için önemlidir. Burada bulunan kitaplar, asıl yerini buldu. Emaneti ehline teslim ediyoruz. Bundan sonra Ziya Bey Yazma Eser Kütüphanesi’nde bu kitapların milyonlarca okuyucuya ulaşacağını biliyoruz. Dijital kayıtları alındığında tüm dünyaya açılabiliyor. Böylece hem kitapları yazanlar, müellifler hem de müstensihler, aynı zamanda bu kitapları okuyanlar, temlik edenler, hedeflerine ulaşmış olacaklar. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

            Türkiye Yazma Eserler Kurumu adına törene katılan Yazma ve Nadir Eserler Daire Başkanı Hüseyin Kutan ise konuşmasında “Yapılan devir için Başkanlık adına şükranlarımı sunuyorum, Cumhuriyet Üniversitemizin Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Sivas Ziya Bey Yazma Eser Kütüphanesi’ne 169 yazma eserin devrinin; bütün kamu kurumlarında, özel vakıflarda ve derneklerde dikkatle incelenmesi gereken bir husus olması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.